ЯГІДНІ КУЛЬТУРИ

smorodina

Ягідні культури найшвидше серед багаторічних плодових, забезпечують окупність капіталовкладень на створення насаджень.

Найбільш поширеними за валовим виробництвом серед ягідних є суниця та чорна смородина. Останнім часом виробничники почали приділяти більше уваги малині, але на «перші ролі» виходять нові для українського ягідництва культури – чорниця та лохина високоросла.

Порічки та аґрус в промислових насадження зустрічаються рідко, а переважно вирощуються на присадибних ділянках.

Для культури суниці існує найбагатший вибір виробничих технологій:

-         вирощування класичним  рядковим або стрічковим способом  з застосуванням оздоровленого садивного матеріалу – зеленої розсади або розсади «фріго»;

-         вирощування  на грядах з застосуванням різних видів мульчуючого матеріалу (поліхлорвінілова плівка, агротканина, солома тощо) з підвищеною щільністю розміщення розсади;

-         вирощування поза сезонної ягоди в умовах закритого грунту.

На сьогодні виробничники віддають перевагу технологіям з застосуванням мульчування, тому що вони передбачає повну механізацію робіт, за винятком збору ягід. Краплинне зрошення, яке є найкращим способом поливу суниці, забезпечує необхідну для рослин вологу впродовж всього періоду експлуатації насадження.

Щодо сортименту, то на сьогодні найбільш  популярними з вітчизняних сортів залишаються Ольвія, Багряна, Презент, Розана київська, Кримська ремонтантна та відносно нові сорти Атлантида і Веселка. З зарубіжної селекції виробничників найбільше цікавлять Ароза, Галіаців, Корона, Полка, Ерос, Клері, Хонейо тощо. Перевага українських сортів – це високі смакові якості, зарубіжних – добра транспортабельність та збереженість, але всі ці сорти здатні забезпечувати урожайність в межах 18-25 т/га високоякісних ягід універсального напрямку споживання. Рівень рентабельності виробництва 180-190 %. Прибуток з 1 га  35,0 – 45,0 тис. грн.

Наявність в ягодах великої кількості вітамінів та БАР (біологічно активних речовин), швидкий вступ в промислове плодоношення, висока урожайність (15-18 т/га), повна механізація процесів виробничих процесів, тривалий, до 8-10 років термін  експлуатації насаджень робить чорну смородину однією з найпопулярніших ягідних культур.

Вона толерантна до умов вирощування (за винятком своєчасного забезпечення вологою) та догляду. Наявний сортимент дозволяє підібрати сорти генетично високостійкі до комплексу грибних хвороб та шкідників, що в свою чергу зменшує застосування отрутохімікатів для захисту рослин. Вартість створення 1 га насадження з проектуванням та улаштуванням краплинного зрошення складає близько 65,0-75,0 тис. грн.

Порічка за біологічними властивостями дуже близька до чорної смородини і вирощується за аналогічними технологіями. Лише, в середньому по сортах, показники врожайності нижчі на 2-3 т/га. Проте  вартість ягід вища в зв’язку з незначним, поки що, поширення цієї культури в промисловому виробництві і в цілому економічні макропоказники майже ідентичні чорній смородині.

Останнім часом поширюється технологія вирощування чорної смородини та порічки з застосуванням шпалери, що є перспективною для виробництва ягід цих культур призначених для десертного споживання. Краще сонячне освітлення сприяє накопиченню цукрів, а відповідно значному покращенню смакових якостей.

З такою ж метою застосовують вирощування на штамбоутворювачах агрусу – цінної високовітамінної ягоди, але практично «екзота» в секторі ягідництва.

Частково утруднене вирощування саджанців агрусу з зелених або здерев’янілих живців нівелюється при застосуванні сортової порічки в якості підщепи для агрусу. Вихід садивного матеріалу складає близько 97 %. Оптимальна щільність садіння 4444 – 5333 рослин на 1 га. Влаштування 2-х ярусної  шпалери  дозволяє створити суцільний  плодовий ряд і зменшити витрати праці при формуванні, обрізуванні кущів та зборі урожаю на           20-25 %.

Прогнозована урожайність 18-20 т/га, рівень рентабельності близько 110 – 120 %, термін окупності 2,0-2,5 років, термін експлуатації насаджень – до 8 років.

Кращі сорти  Неслухівський, Донецький крупноплідний, Княжич, Сварог, Златогор.

Цінною для десертного споживання та переробки є малина. В останні 7-5 років  використання шпалери  та краплинного зрошення в технології вирощування малини  сприяє  отриманню високих урожаїв -15,0 – 20,0 т/га. Схема садіння — 3,0 х 0,5 м. Сорти різного терміну достигання в тому числі ремонтантні використовують для подовження періоду споживання свіжих ягід та рівномірного навантаження роботою працівників в період збору урожаю.

Новинкою в ягідництві України з недавнього часу стали чорниця та лохина високоросла. Згідно  таксономічної (наукової) класифікації чорниця та лохина високоросла відносяться до родини Верескових (Ericaceae) роду Вакциніум (Vaccinium), а також одного виду — Vaccinium corymbosum L. тому що, вони мають практично однакові морфологічні особливості і вимоги до умов вирощування.

Це багаторічні кущі, в яких наявні 15-18 пагонів, що досягають висоти  1,5 м. За формою розрізняють прямостоячі та пониклі сорти. Вік рослин досягає 40 -50 років.

В плодоношення вступають на 3-4 рік після садіння двохрічними саджанцями, товарне (повне) плодоношення настає на 5-6 рік.

Плоди – різновеликі ягоди. Розмір ягід залежить від розміщення в суцвітті та терміну достигання. Перші ягоди мають середню масу в межах 2,5-3,2 г, останні достиглі ягоди — 1,1-1,4 г. Забарвлення шкірки — від світло до темно блакитного з густим сизим нальотом, м’якуш безбарвний. За формою ягоди округлі, округло-сплюснуті і навіть п’ятигранні.

Достигають в кінці липня — на початку серпня не одночасно, тому збір урожаю проводять в декілька термінів. Дозрілі ягоди  знімаються легко, з сухим відривом, проте плоди можуть висіти на гілках біля 2 тижнів не опадаючи і не втрачаючи смаку. Зібрані плоди можна зберігати в холодильнику від 2 до 6 днів. Якщо підтримувати температуру 00С і відносну вологість повітря  80% — до 1,5 місяця.

Смакові якості — високі (8,0 — 8,5 бала за 9-ти бальною шкалою). У ягодах міститься до 8 % цукрів, близько 3 % органічних кислот (яблучної, лимонної, щавлевої). Вони є джерелом шести незамінних амінокислот,  багатьох макро- і мікроелементів. Придатні для споживання свіжими, замороженими, для виготовлення різних продуктів переробки.

Чорниця і лохина високоросла добре плодоносить в односортних смугах, проте кращий урожай формує при перехресному запиленні.

Коренева система розгалужена, розміщується в шарі ґрунту 30-40 см, добре пристосована до існування у перезволоженому субстраті з високим вмістом органічної речовини та, на відміну від більшості інших рослин, не має кореневих волосків, що відіграють значну роль у живленні і водопостачанні.

Чорниця та лохина — світлолюбиві, частково вимогливі до ґрунтів (рівень кислотності 4,0-5,0 pH), морозостійкі, потребують зрошення, але не витримують довготривалого  перезволоження.

Підготовка ґрунту для насаджень лохини високорослої та чорниці передбачає створення оптимального рівня поживних речовин  внесенням органічних та мінеральних добрив, висіванням сидератів, внесенням меліорантів (порошкової сірки або інших) для забезпечення необхідного рівня кислотності ґрунту.

Краще використовувати 2-х (або більше) річні саджанці з закритою кореневою системою.

Рослини висаджують на спеціально утворені субстратні гребені укриті мульчею (плівка, агротканина, тирса) за схемою 3,0 х1,0 м. Урожайність, залежно від сорту коливається в межах 10,0 – 15,0 т/га. Завдяки високій ціні  ягід, термін окупності капіталовкладень складає близько 3-х років.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>